Žemės dienos proga – GMO šalininkų akibrokštas

Žemės dienos proga – GMO šalininkų akibrokštas

Visoje Lietuvoje ir Europoje praėjusią savaitę vyko renginiai Žemės dienai paminėti. Tai bene svarbiausia aplinkosaugos šventė metuose, tačiau tuo pačiu metu vyksta ir su aplinkosauga nesuderinami dalykai.  Kovo 15 dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per Skubių pranešimų apie nesaugų maistą sistemą RASFF gavo informacijos, kad į rinką pateko neleistinos modifikacijos genetiškai modifikuoti ryžiai. Tokių atvejų pasitaiko beveik kasmet, bet šį kartą nustebino produkto kilmės „šarada“. Pasirodo, šie ryžiai užauginti Pakistane, Kambodžoje, Mianmare ir Tailande. Pagal Vokietijos įmonės užsakymą šiuos ryžius supakavo ir išplatino lietuviška bendrovė UAB „Skanėja“. Produktas pavadintas rusiškai – „Žemčužina vostoka“. O ant produkto etiketės ryžių kilmė apskritai nenurodyta. Vokietijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojams parduota virš 18 tonų šių nesaugių ir nenurodytos kilmės ilgagrūdžių ryžių.

Andrejus Gaidamavičius

Žalieji nuolat kelia klausimus dėl produktų ženklinimo griežtinimo, ypač dėl produkto tikrosios kilmės. Praėjusiais metais pavyko pasiekti, kad mėsos produktų etiketėse būtų nurodoma tikroji mėsos kilmės šalis. Prekybininkai gąsdino, kad dėl to smarkiai pabrangs dešra ir kiti mėsos gaminiai, bet gąsdinimai neišsipildė, o vartotojai šiandien jau gali pasirinkti, kokioje šalyje užaugintą mėsą pirkti, nežiūrint į tai, kokioje šalyje ji perdirbta ar sufasuota. Minėtas akibrokštas su azijietiškais ryžiais irgi geras pretekstas reikalauti, kad tikroji kilmės šalis būtų nurodoma ant visų maisto produktų. Tai padėtų vartotojams išvengti net ir potencialios grėsmės nusipirkti GMO, kadangi valstybės, iš kurių legaliai ar nelegaliai įvežami GMO produktai, yra žinomos ir metai iš metų yra tos pačios. Lengviau būtų dirbti ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, nes žinant tikrąją produktų kilmę galima griežčiau kontroliuoti produktus iš rizikos šalių. Betvarkė, kai Lietuvoje ar kitoje Europos šalyje perdirbti ir sufasuoti maisto produktai žymimi kaip europietiški, nors mes žinome, kad tie augalai Europoje neauga, turėtų pasibaigti.

GMO ryžių skandalo kontekste kaip piktas pokštas atrodo ir kovo 17 dieną Kėdainių rajone, Žemdirbystės institute surengta konferencija apie GMO naudą. Oficialiai nurodyta, kad konferencija skiriama Žemės dienai. Kaip jau minėjau, Žemės diena yra aplinkosauginė šventė, o aplinkosauga ir GMO yra nesuderinami dalykai. Nerasite nė vienos aplinkosauginės organizacijos pasaulyje, kuri pateisintų GMO naudojimą žemės ūkyje ir maisto pramonėje. Ne kartą aprašiau genetiškai modifikuotų pašarų naudojimo pavojus. Mokslininkai jau įrodė, kad GMO pašarai yra žymiai labiau užteršti herbicidais. Šie per mitybos grandinę atkeliauja iki gyvulinės kilmės maisto produktų. Pasaulinė sveikatos organizacija jau perspėjo, kad su GMO naudojami herbicidai, ypač glifosatas, gali sukelti vėžį. Tiesioginis GMO produktų vartojimas, kaip tų minėtų ryžių, sukelia papildomą riziką išsivystyti alergijoms ir kenksmingų mikroorganizmų atsparumui antibiotikams. GMO pasėliai labai kenkia ir aplinkai, nes po nepertraukiamo herbicidų, kuriems tie GMO yra atsparūs, naudojimo, labai užteršiama dirva, gruntiniai vandenys. Tie GMO, kurie patys gamina toksinus, kad apsigintų nuo vabzdžių kenkėjų, daro didelę žalą naudingiems vabzdžiams, visų pirma augalų apdulkintojams bitėms ir drugiams. Nuodingos GMO augalų žiedadulkės vėjo išplatinamos toli už GMO pasėlių ribų ir nusėdusios ant kitų augalų nuodija visus vabzdžius, kurie tais augalais minta.

Tad neįsivaizduojama, kaip galima buvo sugalvoti mokslo įstaigoje svarbiausios aplinkosauginės šventės proga organizuoti propagandinę konferenciją apie GMO. Ir dar už mokesčių mokėtojų pinigus, kuriuos šiam tikslui skyrė Žemės ūkio ministerija, oficialiai deklaruojanti, kad yra prieš GMO plėtrą Lietuvoje. Matyt ir pačioje ministerijoje nesusigaudoma, kas yra kas arba sugebama viską taip supainioti, kad juoda tampa balta.

Palikite atsakymą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Required fields are marked *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>