Skalūnų dujos

Dauguma europarlamentarų palaiko moratoriumą hidrauliniam ardymui Europoje

europeanparliament

Birželio 10 d. Europos Parlamentas nubalsavo už tokio teksto įdėjimą į EP nario Algirdo Saudargo rengtą Europos energetinio saugumo raportą: „Parlamentas mano, kad hidraulinio ardymo vykdymas Sąjungoje kelia riziką ir neigiamas pasekmes klimatui, aplinkai ir visuomenės sveikatai ir dėl jo kyla grėsmė, kad nebus pasiekta ilgalaikio ES anglies dioksido kiekio mažinimo tikslo; taip pat mano, kad atsižvelgiant į ribotas netradicinių ... Skaityti toliau »

Europiečiai reikalauja privalomo skalūnų angliavandenilių gavybos reglamentavimo ES lygiu

Prie Europos Parlamento  vyko protesto akcija prieš hidraulinį ardymą, kurioje dalyvavo ir Lietuvos piliečiai. V. Bakšio nuotr.

Nepaisant naftininkų pažadų užtvindyti Europą pigiomis skalūnų dujomis ir taip užtikrinti energetinę nepriklausomybę, europiečiai šią naują iš JAV ateinančią skalūnų angliavandenilių išgavimo technologiją pasitinka skeptiškai. Be visuomenėje kylančių protestų ir nesutarimų priimant sprendimus ES šalyse narėse, karštos diskusijos vyksta ir Europos Sąjungos valdžios institucijose, koks skalūnų angliavandenilių žvalgybos ir gavybos reglamentavimas reikalingas ES lygiu. Birželio 4 dieną Europos Parlamente Briuselyje ... Skaityti toliau »

Rimantas Braziulis: Žemaičių dar niekas niekada nenugalėjo

I. Turulytės iliustr.

Jau kuris laikas Lietuvoje nerimsta diskusijos apie skalūninių angliavandenilių žvalgybą ir gavybą. Visame pasaulyje žmonės gana griežtai nusistatę prieš šią veiklą, kurios metu naudojama uolienų hidraulinio ardymo technologija, galinti užteršti ne tik žemę ir paviršinius vandenis, bet ir giluminius vandenis. Skalūninių angliavandenilių paiešką pradėjusi „Chevron“ kompanija, netikėtai savo veiklą Lietuvoje nutraukė, suteikdama žemaičiams vilties, kad jie galės ir toliau ramiai ... Skaityti toliau »

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos X-ojo suvažiavimo metu vyks aplinkosauginė eisena Panevėžyje

Protestas prieš hidraulinio uolienų ardymo technologiją

Spalio 11 d. Panevėžyje į visuotinį suvažiavimą susirinkę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, jungdamiesi prie pasaulinės solidarumo akcijos, nukreiptos prieš hidraulinį uolienų ardymą „GLOBAL FRACKDOWN“,  rengia dideles eitynes. Tai bus didžiausias tokio pobūdžio renginys Panevėžyje nuo Nepriklausomybės atgavimo metų. Šia akcija Valstiečiai ir žalieji nori atkreipti valdžios dėmesį į aplinkai ir žmogui pražūtingas skalūnų dujų išgavimo pasekmes, pakviečiant vertinti ... Skaityti toliau »

Mokslininkai ragina neskubėti

I. Turulytės iliustr.

Aplinkos  ministras Valentinas Mazuronis kovo 28 d. atvyksta į Šilutės rajono savivaldybę susitikti su meru ir rajono gyventojais. Ar ministras rengiasi įkalbinėti rajono savivaldybės vadovus  netrukdyti žvalgyti ir išgauti skalūnines dujas, savivaldybė tokios informacijos neskelbia. Tuo tarpu, Mokslų akademijoje kovo 26 d. susirinkę mokslininkai svarstė dėl išsklMokslininkai paidytųjų angliavandenilių poveikio aplinkai ir perspėjo neskubėti arba visai nepradėti šio pavojingo proceso. ... Skaityti toliau »

Teismai nepajėgūs nubausti „Chevron“: naftos milžinė Ekvadore išvengė atsakomybės

Themis 2382

Amerikiečių naftos korporacija „Chevron“ laimėjo bylą prieš Ekvadoro gyventojus, nors praėjusiais metais buvo pripažinta kalta dėl aplinkos taršos, sukėlusios gyventojų sveikatos sutrikimus, sukčiavimo bei grasinimo teismams. Teismo priimtas nutarimas dėl numatytų 9,5 mlrd. JAV dolerių kompensacijų gyventojams buvo atmestas. Kai kurių Lietuvos politikų taip laukiama bendrovė „Chevron“ neprisiima atsakomybės už aplinkai ir žmonių sveikatai padarytą žalą, o teismai prieš naftos ... Skaityti toliau »

Ar tai nėra gelmių niokojimas, kurį draudžia Konstitucija? Interviu su prof. Gediminu Motuza

Profesorius Gediminas Motuza

Gerbiamas profesoriau, Jūs buvote mokslininkų komisijoje, kuri svarstė skalūnų angliavandenilių žvalgybos poveikį aplinkai. Kodėl Jūsų nuomonė buvo kitokia negu daugumos? Komisija į mano nuomonę atsižvelgė, ji atsispindėjo ir bendrai priimtose išvadose, tik „sušvelnintai“, nes aš vertinau ne tik išsklaidytųjų (skalūninių – red. past.) angliavandenilių žvalgybos, bet ir gavybos poveikį aplinkai bei žmonių sveikatai. O komisija nagrinėjo tik žvalgybos poveikį. Jeigu ... Skaityti toliau »

Ar bus Lietuvoje išgaunama skalūninė nafta? Pokalbis su Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriumi Jonu Satkūnu

Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Jonas Satkūnas

Ar Lietuvoje jau buvo naudota uolienų hidraulinio ardymo technologija? Tai įprastas naftos gavyboje metodas, kuris nuo 1976 metų Lietuvoje panaudotas jau 20 kartų. Gal naftos gavyboje, taikant šį metodą, naudojama mažiau pavojingų aplinkai chemikalų? Chemikalų reikia tam, kad hidraulinio ardymo skystis atliktų tam tikras funkcijas: patektų į plyšius, būtų tąsus, sustabdytų mineralų kristalizaciją plyšiuose ir pan. Tai yra gerai žinomos ... Skaityti toliau »

Naujas skalūnų angliavandenilių naudojimo konkursas gali būti paskelbtas artimiausiu metu. Pokalbis su aplinkos ministru Valentinu Mazuroniu

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis

Pone Ministre, daugeliu atvejų žalieji galėtų Jus pasveikinti ir Jums padėkoti už nuveiktus darbus aplinkos ministro poste, jei ne daug triukšmo visuomenėje sukėlusi skalūnų dujų byla.   „Chevron“ kompanija iš konkurso pasitraukė, tačiau problema niekur neišnyko. Kokią Jūs matote skalūnų angliavandenilių žvalgybos ir gavybos perspektyvą Lietuvoje? Pirmiausia, čia yra geopolitiniai dalykai. Kodėl nesivysto alternatyvus transportas? Ne tik dėl technologinių priežasčių, bet ... Skaityti toliau »

Skalūnų grėsmė niekur nedingo

I. Turulytės iliustr.

Dabar Lietuvoje jau mažai rastume žmonių, kurie nebūtų girdėję apie atominių elektrinių avarijas Černobylyje ir Fukušimoje, skalūninių dujų gavybos keliamus pavojus ir referendumą dėl žemės. Kad atominė energetika kelia mums mirtiną pavojų, pirmiausia akivaizdžiai parodė Černobylio avarija. Tačiau branduolinė energetika susijusi su dideliais pinigais, kurių dalis nubyra viešųjų ryšių kompanijoms ir žiniasklaidos priemonių savininkams, kad šie nuosekliai ir metodiškai vykdytų ... Skaityti toliau »