Šeima ir sveikata

Ramūnas Karbauskis: „Vaikai tapo prastos ligų profilaktikos sistemos aukomis“

Ramūnas Karbauskis

Tuberkuliozės protrūkiai Skuode, kai šia liga buvo užkrėsti 77 moksleiviai, rodo, kad sveikatos apsaugos sistema nėra orientuota į ligų profilaktiką. Dirbama su pasekmėmis, o ne priežastimis. „Kad užkirstume kelią ligų plitimui, pirmiausia reikalingas realus dėmesys ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, sveikatos projektų mecenatas Ramūnas Karbauskis. Pasak Ramūno Karbauskio, tuberkuliozė yra ne tik ... Skaityti toliau »

Aurelijus Veryga: Kodėl 0 promilių vairuotojams nebūtų daugumos interesų pažeidimas?

Prof. Aurelijus Veryga, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Vos tik Vidaus reikalų ministerija informavo, jog užregistruoti pasiūlymai dėl 0 promilių visiems vairuotojams, o Premjeras paminėjo, kad iš principo pritaria šiam siūlymui, tik reikėtų atsiklausti gydytojų, „paslaugių gydytojų“ nuomonės ilgai laukti nereikėjo. Spaudoje atsirado štai toks pareiškimas: „Įteisinus nulio promilių ribą vairuotojams, gali būti pažeisti teisėti didžiosios visuomenės dalies, vartojančios alkoholį atsakingai, interesai, sako gydytojas psichiatras, Vilniaus priklausomybės ligų ... Skaityti toliau »

Blaivybė keliuose – ne utopija: tereikia mokslu grįstos alkoholio kontrolės politikos

DSC0460511

Lapkričio 5-ą dieną Europos namuose, Vilniuje įvyko Europos Parlamento nario Bronio Ropės, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos bei Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje organizuota diskusija „Blaivybė keliuose: realybė ar utopija.“ Jos metu ekspertai ir visuomenė ieškojo neblaivių vairuotojų ir aukšto lietuvių alkoholio suvartojimo problemos sprendimų, kelių blaivesnės šalies link. Tadas LEGEIKA Alkoholio kontrolės politika turi sekti tabako kontrolės pavyzdžiu EP ... Skaityti toliau »

Vienos pirmųjų Europoje Gyvenimo būdo medicinos studijos organizuojamos Lietuvoje

slider_apple31

Daugelis žmonių linkę manyti, kad medicinos pažanga, nauji vaistai, chirurginės procedūros paremtos šiuolaikinėmis biomedicininėmis technologijomis padės sugrąžinti sveikatą. Taip, tai dažnai efektyviai padeda atsikratyti skausmo ar kitokių nemalonių ligos simptomų. Tačiau, tai kartu padaro žmones priklausomais nuo sveikatos apsaugos sistemos. Tiksliau šią sistemą galima būtų pavadinti ligų gydymo sistema. Sunku patikėti, kad tokie paprasti gyvenimo būdo pakitimai, kaip mitybos įgūdžių ... Skaityti toliau »

Karolis Klimka: Plius minus vienas kitas chemikalas – koks skirtumas?

10382640_395036984025492_8869681219091546005_n

Kodėl jie valgo patobulintą maistą, o mes – ne? Nors Jungtinės Amerikos Valstijos yra strateginis Lietuvos partneris, Europą ir Ameriką skiria daugybė skirtumų. Pavyzdžiui, amerikiečiai nevengia genetiškai modifikuoto maisto, mėsą plauna chloru, galvijus šeria hormonais, naudoja Europoje uždraustus chemikalus ir pesticidus (net 82 pesticidai, draudžiami Europoje, amerikiečiams tinka) ir t.t. Iš kur tiek skirtumų?  Kodėl išvis egzistuoja tokie skirtumai? Amerikiečiai galėtų ... Skaityti toliau »

Lošimų bendrovės jaunimui neria lošimų kilpą

automatai

Šiuo metu Lietuvoje nepilnamečiams asmenims draudžiama lošti. Ar lošimo organizatoriai imasi tinkamų veiksmų, kad būtų laikomasi šio įstatymo? Tikriausiai visi lošimo verslo atstovai vieningai sušuktų – „Taip!”. Vieno televizijos kanalo žurnalistams dar šių metų pradžioje surengus žurnalistinį tyrimą apie tai, ar į lošimų automatų salonus gali patekti nepilnamečiai, paaiškėjo, kad realybė kiek kitokia nei tvirtina lošimų salonų savininkai. Valandą trukusio ... Skaityti toliau »

Politikai – alkoholio pramonės skrajučių nešiotojai?

Juozas Dapšauskas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutinėje priėmimo stadijoje Seimas ketvirtadienį (gegužės 21 d.) nubalsavo, kad alkoholio vartojimo ribos iki 20 metų amžiaus kelti nereikia, nors per du balsavimus (pateikimo ir svarstymo stadijose) pasisakė kitaip. Mažai ir buvo tikėtina, kad bus kitaip. Tai vaizdavimas, manipuliacijos, o rezultatas yra toks, kokio reikia alkoholio pramonei. Vieni seimūnai vaizduoja, kad rūpinasi griežtomis kontrolės priemonėmis ... Skaityti toliau »

Ramūnas Karbauskis: kultūra ir blaivybė tampa sinonimais

11295554_646502845449528_685085475262368772_n

Šiaulių rajono savivaldybė tapo pirmąja Lietuvoje, kurioje visuose kultūros renginiuose nebus galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, o neblaivūs žmonės į juos nebus įleidžiami. Tikriausiai tai skamba kaip neįmanomas sprendimas Lietuvoje, bet tai buvo mano vadovaujamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pažadas savivaldybių rinkimuose, o tuščių pažadų mes nedaliname. Naisiai jau įrodė, kad blaivi kultūrinė aplinka žmonėms suteikia daug daugiau džiaugsmo, nei ... Skaityti toliau »

Dvi sveikatos – dvi medicinos

Algimantas Kirkutis2

Šį straipsnį mane paskatino parašyti patirta skaudi asmeninė netektis ir žmonių kančios, su kuriomis kiekvieną dieną tenka susidurti, dirbant sveikatos apsaugos sistemoje. Apmaudu, tačiau kada pradedi kalbėti su pacientais ir aiškinti, kad jų ligos ir gydymo sukeltų kančių galėjo ir nebūti, reikėjo tik laikytis sveikos gyvensenos taisyklių,  pacientas su viskuo sutinka, bet realiame gyvenime to nepraktikuoja. Taip yra dėl to, ... Skaityti toliau »

Farmacijos sėkmingas darbas: milijonai skiepams, kad jau 10 metų mergaitės galėtų lytiškai santykiauti

Juozas Dapšauskas

Šią savaite surengtoje spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė prie kitų prieštaringų pareiškimų ir veiksmų pridėjo dar vieną: nuo 2016 metų pradėti nemokamą vaikų – 9 – 14 metų mergaičių skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris yra vienas iš gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų. Dar galima patikslinti: skiepyti vaikus nuo ŽPV, kad jie jau galėtų pradėti lytinius santykius kuo ... Skaityti toliau »