Gyvas miškas

Parsinešk Kalėdas į savo namus

il_fullxfull.837935119_11i2

  Gruodžio 18 d., septintąjį kartą, Lietuvos miškų urėdijos dalins eglių šakas ir kvies parsinešti Kalėdas į savo namus. Pagrindinėse miestų ir miestelių aikštėse kasmet išdalinama per šiltą tūkstančių eglišakių. Akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ vykdo Aplinkos ministerija ir Generalinė miškų urėdija. Kasmet akcija sulaukia didelio gyventojų susidomėjimo, žmonės noriai namus puošia gražiomis ir mišku kvepiančiomis šakomis.  Žmonės mielai ... Skaityti toliau »

Pasaulinę gyvūnų globos dieną prisiminkime Lietuvoje nykstančias lūšis

Lūšis. Vikipedijos nuotr

Spalio 4-oji – Pasaulinė gyvūnų globos diena. Šios dienos proga skatinama gerbti visas gyvybės formas bei žmonijos ir gyvūnijos tamprų ryšį, suprasti didžiulę gyvūnų svarbą žmonių gyvenime. Ši šventė tapatinama su šventuoju Pranciškumi Asyžiečiu, nes šv. Pranciškus ragino mylėti visus: jaunus ir senus, ligotus ir sveikuosius, turtuolius ir vargšus – kiekvieną gyvą būtybę. Jis meldėsi už gyvūnus, kvietė juos globoti ... Skaityti toliau »

Patvirtintas Vilko apsaugos planas

Valdo Augustino nuotr.

Rrugsėjo 16 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. rugpjūčio 28 d. įsakymas Nr. D1-699  „Dėl Vilko (Canis lupus) apsaugos plano patvirtinimo“. Naujasis Planas pakeičia nuo 2012 galiojusį Vilko populiacijos reguliavimo planą. Vilko apsaugos planą kūrė darbo grupė, sudaryta iš aplinkos bei žemės ūkio ministerijų darbuotojų, ūkininkų, mokslininkų, nevyriausybininkų ir medžiotojų atstovų. Skirtingai nuo iki šiol galiojusio Reguliavimo plano, naujajame plane ... Skaityti toliau »

Lėk gerve, lėk gervele…

Novaraisčio gervės. Romualdo Barausko nuotr.

Pilkoji gervė (lot. Grus grus) baikštus ir atsargus paukštis, lizdus suka miškuose,  pamiškėse, atokesnėse vietose, toliau nuo žmonių draugijos. Lizdai sukami ant žemės. Paukštis visaėdis, minta: sėklomis, vabzdžiais, moliuskais, sliekais, varlėmis, pelėmis, uogomis, grūdais. Nevengia ir daržo gėrybių, tokių, kaip kopūstai. Suaugę paukščiai sveria 3,9 – 7 kilogramus. Lietuvoje gervės pasirodo kovo pabaigoje bei balandžio pradžioje, o išskrenda spalio antroje ... Skaityti toliau »

Latvijoje – peticija prieš vilkiukų žudymą

Valdo Augustino nuotr.

Latvijos vilkų užtarėjai ėmėsi iniciatyvos ir parengė peticiją (https://www.change.org/petitions/to-the-parliament-of-latvia-stop-killing-wolf-pups-and-shorten-wolf-hunting-season-in-latvia), kuria reikalauja liautis medžioti vilkų jauniklius ir sutrumpinti vilkų medžioklės sezoną. Peticijos iniciatoriai kviečia po ja pasirašyti ne tik latvius, bet ir kaimyninių bei tolesnių šalių gyventojus, kuriems ne prie širdies gyvūnų jauniklių ir vaikingų patelių medžioklė. Latvijoje vilkų medžioklės sezonas prasidės liepos 15 d., tuo metu, kai vilkai po mišką ... Skaityti toliau »

Nevyriausybinės organizacijos susivienijo bendram kreipimuisi dėl šernų

Šerniukas. Viliaus Paškevičiaus nuotrauka.

Kovo 18 dieną Lietuvos nevyriausybinės gamtosauginės organizacijos valdžios institucijom išsiuntė bendrą kreipimąsi dėl afrikinio kiaulių maro prevencijos šernų populiacijoje priemonių. Kreipimasis adresuotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovui Jonui Miliui, LR aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui, Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui Algimantui Salamakinui. Kreipimusi raginama: atsisakyti tvoros pasienyje su Baltarusija idėjos; įvertinti didelius miškų masyvus atskiriančių tvorų būsimą poveikį žvėrių populiacijoms ir ieškoti ... Skaityti toliau »

Gamtos išdaigos – grybaujam lapkritį

SAM_1979

Gamta mums dovanojo šiltą rudenį, nors lapkričio mėnuo, tačiau dienomis mus lepina neregėta šiam metų laikui šiluma. Dieną termometro stulpelis pakyla ir iki 8 laipsnių. Lapkričio 17 – ąją dieną gamta mus nustebino ir apdovanojo miško gėrybėmis – voveraitėmis ir šilbaravykiais. Sekmadienį, vaikštinėdami Širvintų raj. miškelyje, prisirinkome voveraičių ir šilbaravykių. Nuotraukos E. Šaulytės Skaityti toliau »

Bibliotekos darbuotojai su miškininkais keliavo po Tyrelių mišką

Išvykos akimirkos. Nuotr. Žanetos Timaitės

Rugsėjo dvidešimt septintąją, pasaulinę turizmo dieną Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos darbuotojai ir Tauragės miškų urėdijos miškininkai vyko į Tauragės rajono Žygaičių seniūnijoje esantį Tyrelių mišką. Tokia išvyka organizuota pagal šių metų pavasarį pasirašytą bendradarbiavimo sutartį tarp Tauragės miškų urėdijos ir Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos. Išvykos tikslas – supažindinti bibliotekininkus su Tyrelių miške esančiais rekreaciniais ir istoriniais objektais. Pirmiausia ... Skaityti toliau »

Vytautas Almanis. Siaubo dienos ir naktys

Vytautas Almanis. „Žalioji Lietuva" nuotr.

Visi gyvi padarai turi savo būstą. Žmonės turi įmantriausius ir išradingiausius namus, po jų – bebrai, kurių trobelės ne ką prastesnės už žmonių, barsukai išsikasa šiltus ir sausus urvus, į kuriuos kartais sulenda klastingos lapės. Pelėnai, miško pelės taip pat po žeme išsikasa guolius, juos išklodami lapais ir sausa žole, dar prikaupia savo urvelyje užtektinai maisto. Gali viršuje siausti pūgos, ... Skaityti toliau »

Sutikti ežiuką

SAM_1465

Martynas Vainilaitis yra sukūręs smagų eilėraštuką apie du ežiukus Puk ir Pus. Kodėl jį prisiminiau? Todėl, kad kas vakarą atostogaudama sutikdavau ežiuką. Netikėtas susitikimas su ežiuku paskatino detaliau pasidomėti šiuo naktiniu gyvūnu ir mąstyti, kuo svečią pavaišinti? Emilija ŠAULYTĖ Paprastasis ežys, kurio lotyniškas pavadinimas Erinaceus europaeus – yra vabzdžiaėdis, gamtoje minta sliekais, smulkiais graužikais (pelėmis), sraigėmis, vabzdžiais. Tai naktinis gyvūnas, ... Skaityti toliau »