GMO

Europos Komisija siekia pratęsti toksišku pripažinto glifosato naudojimą

Researchers with Genetically Modified Corn

Redakcijos turimomis žiniomis kovo 7-8 d. vykusiame Nuolatinio augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų komiteto posėdyje Lietuvos atstovai pritarė prieštaringai vertinamam Europos Komisijos pasiūlymui dėl veikliosios medžiagos glifosato patvirtinimo pratęsimo. Tuo tarpu Nyderlandai, Prancūzija ir Italija pasisakė prieš tokius planus. Iki š. m. kovo 18 d. šalys narės galėjo teikti Europos Komisijai pasiūlymus dėl veikliosios medžiagos glifosato patvirtinimo galiojimo pratęsimo. Tikėtina, ... Skaityti toliau »

Žemės dienos proga – GMO šalininkų akibrokštas

12144665_1119839454727425_839894805730167887_n

Visoje Lietuvoje ir Europoje praėjusią savaitę vyko renginiai Žemės dienai paminėti. Tai bene svarbiausia aplinkosaugos šventė metuose, tačiau tuo pačiu metu vyksta ir su aplinkosauga nesuderinami dalykai.  Kovo 15 dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per Skubių pranešimų apie nesaugų maistą sistemą RASFF gavo informacijos, kad į rinką pateko neleistinos modifikacijos genetiškai modifikuoti ryžiai. Tokių atvejų pasitaiko beveik kasmet, bet ... Skaityti toliau »

Kovojo su badu, o sukėlė ligų epidemiją

I. Turulytės iliustr.

Spalio 16 dieną sukanka 36 metai, kai Maisto produktų ir žemės ūkio organizacija (FAO) paskelbė Pasaulinę maisto dieną. Tuokart pagrindinis tokios dienos motyvas buvo kova su badu. Tačiau badaujančių žmonių pasaulyje nenumaldomai daugėja (šiuo metu tokių apie milijardą), kaip ir daugėja pačių žmonių – iki 2050 metų Žemė turės išmaitinti 8 milijardus burnų. Paradoksas tame, kad ne mažiau opia problema ... Skaityti toliau »

Neįsileiskime genetiškai modifikuotų organizmų į Lietuvos laukus ir į mūsų mitybą

I. Turulytės iliustr.

Tarptautinės korporacijos, gaminančios herbicidus, sukūrė atsparius šiems herbicidams augalus, taip pat perkėlė bakterijų toksinus gaminančius genus į įvairių rūšių augalų  genomus, visokiais būdais stengiasi juos auginti ir dauginti daugelyje pasaulio valstybių, neva, tikslu išgelbėti žmoniją nuo bado. Nauda labai abejotina ir daug kur nepasiteisinusi, tačiau tai milžiniški pinigai GMO gamintojams ir prekeiviams. Vis daugiau mokslininkų GMO kūrimą įvardija kaip evoliucijos ... Skaityti toliau »

Šiandien Europos Parlamente vyks istorinis balsavimas dėl GMO. Ar įsileisime naują „Trojos arklį“?

I. Turulytės iliustr.

Nuo 2010 metų Europos Sąjungos institucijose pradėtas svarstyti klausimas dėl ES šalių teisės pačioms savo šalyse riboti ar drausti auginti genetiškai modifikuotus augalus (GMO). Tai numatančios direktyvos pataisos tapo aštrių diskusijų tema tiek Europos Taryboje, tiek ir Europos Parlamente. Pati idėja buvo lyg ir nebloga bei Europos Parlamentas nuo pat pradžių rėmė ES šalių didesnę nepriklausomybę GMO klausimu. Tačiau ši ... Skaityti toliau »

GMO žolė vaikų žaidimų aikštelėse ir kitos glifosato „užimtos“ teritorijos

Pesticide Application

Kompanijos „Monsanto“ ir „Scotts“ pradėjo bandymus su pirmąja genetiškai modifikuota (GM) žole, skirta ir privatiems asmenims, ir komerciniam naudojimui. „Scotts“ paruošė  pievinės miglės rūšį, kuri genetiškai pritaikyta atlaikyti didelį kiekį „Monsanto“ herbicido „Roundup“ (roundapas). Šios žolės sėklos nėra reglamentuojamos ir nebus žymimos kaip GMO (genetiškai modifikuoti organizmai).  Dėl greito sužėlimo ir plitimo, per trumpą laiką šis GM augalas galėtų plačiai ... Skaityti toliau »

Tylusis žudikas „Roundup“ pamažu demaskuojamas: Olandija uždraudė glifosatą nekomerciniam naudojimui

Untitled-1

Nuo 2015 metų privatūs asmenys Olandijoje nebegalės naudoti herbicidų, kurių pagrindą sudaro veiklioji medžiaga glifosatas, taip pat ir pasaulyje itin populiaraus „Roundup‘o“. Tai daroma, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą. Glifostas „roudup‘o“ pavidalu iki šiol buvo plačiai pardavinėjamas gyventojams, kaip efektyvi kovos su piktžolėmis priemonė. Iniciatyvą uždrausti glifosato naudojimą fiziniams asmenims iškėlė Olandijos parlamentarė Esther Ouwehand, o Olandijos žemieji rūmai balandžio pradžioje ... Skaityti toliau »

GMO ne tik „McDonald‘s“, bet ir ant kasdienio mūsų stalo

GMO

Pasklidus informacijai, kad „McDonald’s“ atšaukė vištienos tiekėjams galiojusį reikalavimą paukščių lesalams nenaudoti GMO, Lietuvos viešojoje erdvėje nuvilnijo pasipiktinimo banga dėl tokio socialiai neatsakingo koncerno sprendimo. Tuo tarpu apie Lietuvos gamintojų produkciją žmonės iki šiol nėra informuoti: Lietuvos prekybos tinkluose beveik nėra nei kiaušinių, nei pieno, nei mėsos produktų, kurie būtų gauti auginant gyvūnus be genetiškai modifikuotų (GM) pašarų. Nepaisant iš ... Skaityti toliau »

Europos Parlamentas siūlo neleisti auginti genetiškai modifikuotų kukurūzų

EP

Ketvirtadienį (sausio 16 d.) patvirtintoje rezoliucijoje (385 balsai už, 201 prieš, 30 susilaikė) Europos Parlamentas paragino ES Tarybą nesuteikti leidimo auginti genetiškai modifikuotus kukurūzus, atsižvelgiant į galimą jų žalą ekosistemai. 2012 m. Europos maisto saugos tarnybos išvadose pažymima, kad bendrovės „Pioneer“ norimi ES šalyse auginti genetiškai modifikuoti kukurūzai, kurių žiedadulkės naikina kenkėjus, gali pakenkti tam tikroms drugelių rūšims. Europarlamentarai taip ... Skaityti toliau »

Ką mums atneš laisva prekyba tarp JAV ir ES?

I. Turulytės iliustr.

Jau beveik prieš porą metų Lietuvos gamtosaugininkai bei visuomenės sveikatos specialistai kalbėjo apie rimtas transatlantinės prekybos sutarties tarp JAV ir ES (TTIP) grėsmes, tačiau iki šiol mūsų populiariojoje žiniasklaidoje ir viešose diskusijose kritikuoti šią sutartį, deja, yra tabu. Siūlome nenaują, tačiau šiandien kaip niekad aktualų straipsnį (2015-08-14). Nuo šiol mes turime tik vieną aplinkosaugos problemą, tikrą problemą – šią sutartį. ... Skaityti toliau »