Gamtiniai ištekliai

Žalieli: Vijūnėlės dvaro atgarsiai Vilniuje. Velykų išvakarėse iškirstas Verkių draustinio miškas

plynas kirtimas

Vilniaus m. savivaldybėje patyliukais regztas planas iškirsti 3 ha Verkių regioninio parko miško trenkė tarsi žaibas iš giedro dangaus čaižiam benzopjūklų gausmui sukaukus didžiojo  Velykų ketvirtadienio rytą. Miškas kertamas su tikslu nutiesti abejotino reikalingumo gatvę, jungiančią Molėtų plentą su Santariškių gatve. Nors tebevyksta žaliųjų pradėti teisminiai ginčai, kirtimų akibrokštas šovė likus porai dienų iki teismui paskelbiant verdiktą, prieš tai paskleidus ... Skaityti toliau »

Vien rūšiuoti – nebemadinga, žalioji ekonomika tampa žiedine

virseliui

Jei manote, kad rūšiuodami atliekas automatiškai priklausote pažangių ir sąmoningų žmonių ratui – smarkiai klystate. Atliekų rūšiavimas Europoje jau senokai yra minimali civilizuoto žmogaus gyvenimo rutinos dalis. Apie rūšiavimą ES senbuvėse nebereikia kalbėti lygiai taip pat, kaip nereikia kalbėti apie dantų valymą ar rankų plovimą. Nebent mažiems vaikams. Deja, Lietuvoje tik 39 proc. suaugusių žmonių visada rūšiuoja atliekas. Pavyzdžiui, Belgijoje ... Skaityti toliau »

Pakruojo krašto miškai – gamtininkų rojus

Pakruojo miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Virginijus Kacilevičius (dešinėje) 
dėmesingai klauso prof. Antano Juodvalkio patarimų

Daugumai lietuvių tikrinis daiktavardis „Pakruojis“  labai dera prie bendrinių žodžių –  žemės ūkis, derlius, kviečiai… Gal dar – alus, skalda, ir, žinoma – jokių asociacijų su miškais ir giriomis. Ne taip, kaip „Biržai“ – tai Biržų giria, „Varėna“ – tai išlakūs pušynai, voveruškos ir baravykai. Vietiniai žino, kad grybų galima rasti ir Pakruojo miškuose, o laisvalaikį praleisti nuostabiame Rozalimo pušyne, ... Skaityti toliau »

Pažinti ir saugoti gamtą

Nac. ST centro ekspo2

Liepos 17 dieną Antakalnio g. 25, Vilniuje, naujai atrestauruotame pastate, buvo atidarytas Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras. Tai nauja galimybė gamtos mylėtojams pasisemti žinių apie visas vertingiausias Lietuvos vietoves. Janina Gadliauskienė Į renginį sugužėjo didelis Valstybės saugomų teritorijų tarnybos teritorinių padalinių darbuotojų būrys, keletas nevyriausybinių aplinkosauginių organizacijų atstovų, buvęs ir dabartinis aplinkos ministrai, Seimo nariai. Tik įėjus kieman, dėmesį patraukia ... Skaityti toliau »

Giria yra mūsų lietuviškos tapatybės dalis

Iš kairės: Rokiškio girininkijos girininkas Ričardas Mieliauskas, Lietuvos šaulių sąjungos Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Rokiškio 9-os kuopos jaunųjų šaulių vadas ats. kpt. Algis Veikšys ir Rokiškio miškų urėdijos miško želdinimo inžinierius, koordinuojantis jaunųjų miško bičiulių veiklą, Kastytis Kuodis

Lietuvoje niekada neišnyks miškai, nes giria yra mūsų lietuviškos tapatybės dalis. Kad ir kur bekeliautume, mes instinktyviai žvilgsniu ieškome girios ar bent nedidelio žalio gojelio. Atvykę į girią, mes nurimstame, grožimės išlakiais medžiais, mėgaujamės ramybe, klausydami medžių viršūnėse ūžaujančių vėjų. Lietuvis girioje visada jaučiasi gerai, nes giria daug amžių mūsų protėvius maitino, rengė ir saugojo, todėl giria yra mūsų genuose.  ... Skaityti toliau »

B. Ropė: ES parlamentarų informacijai kasmet iškertama apie 1323 medžių

EP_korespondencija

Nerimą keliančius rezultatus pavyko nustatyti Europos Parlamente atlikus tyrimą, kurio metu kelis mėnesius buvo renkama Bronio Ropės dėžutę pasiekianti korespondencija. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento nario teigimu, yra akivaizdu, kad daugelis žmonių Europoje vis dar naudojasi senomis technologijomis, o tai lemia medienos, vandens švaistymą ir didesnę aplinkos taršą. „Praėjusių metų pabaigoje suskaičiavome, kad vien mano pašto dėžutę vidutiniškai ... Skaityti toliau »

Lietuvoje gali atsirasti naujos jūrinės saugomos teritorijos

A. Naudžiaus nuotr.

Veikiausiai nemažai teko girdėti apie saugomas teritorijas, bet ne daug – apie tas, kurios yra jūroje, o ypač tas, kurios yra toliau nuo kranto – šalies ekonominėje zonoje. Ir nieko keisto, tokias teritorijas sunkiau pasiekti, iki šiol Lietuva turėjo tik 4 saugomas teritorijas pakrantės ruože ir nė vienos – jai pirklausančiuose tolimesniuose vandenyse (Lietuvos ekonominėje zonoje). Visgi, jau artimiausiu metu ... Skaityti toliau »

Privačiam verslui kaime, pateikus paraišką, gali būti suteikta per 200 tūkst. Lt

kaimas

Gyvenate kaime, bet žemės ūkis netraukia? O gal gyvenate afrikinio kiaulių maro buferinėje zonoje ir atsidūrėte sunkioje padėtyje? Jums siūloma kita galimybė – teikite paraišką kaimo plėtros priemonei „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ ir galėsite imtis sau artimo ne žemės ūkio verslo. Paraiškos pagal šią priemonę priimamos nuo š. m. rugpjūčio 11 iki rugsėjo 12 d. Didžiausia paramos suma vienam ... Skaityti toliau »

Lietuvos miškų biokuro katilinės nesudegins

uredija 178

Aplinkos ministerija įpareigojo miškų urėdijas nuo šių metų pradžios gaminti medienos skiedras ir pardavinėti jas energijos išteklių biržoje „Baltpool“. Taip siekiama didesnės konkurencijos biokuro gamybos ir prekybos sektoriuje, kuri lemtų biokuro kainų kritimą ir mažesnes šilumos kainas galutiniams vartotojams. Biokurą galinčių kūrenti katilinių tinklas Lietuvoje plečiamas, prognozuojama, kad iki 2020 metų biokuro pritaikymas Lietuvos energetikoje padidės dvigubai. Tačiau kol kas ... Skaityti toliau »

Ar mediena iš valstybinių miškų bus parduodama tik išrinktiesiems?

mediena

Peržvelgus per paskutinius keletą metų spaudoje skelbtus straipsnius miškų tematika, susidaro dvejopas įspūdis: vienur informuojama apie neabejotinus Lietuvos valstybinės miškų sistemos pasiekimus, kitur – liejasi kategoriška ir dažniausiai jokiais faktais nepagrįsta kritika.  Be to, kritika yra nuolatinė, intensyvi ir akivaizdžiai negeranoriška. Realybėje valstybinis miškų sektorius yra bene vienintelė Lietuvos ūkio šaka, kurios nesugriovė chaotiškas privatizacijos uraganas. Rimantas BRAZIULIS Atkūrus šalies ... Skaityti toliau »