Energetika

Rebekos Harms perspėjimai apie antrąjį „Černobylį“ ir raginimas gelbėti Lietuvos kaimą

DSC06138

Taip jau sutapo, kad pirmas rimtas incidentas dar tik statomoje Astravo atominėje elektrinėje nutiko minint Černobylio katastrofos 30 metų sukaktį. Šios liūdnos sukakties proga Ukrainoje bei Lietuvoje lankėsi žymi Europos politikė, Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos viena iš vadovių Rebeka Harms (Rebecca Harms). Balandžio 29-30 dienomis Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje viešėjusi R. Harms kvietė visuomenę į diskusiją apie mūsų pašonėje statomos atominės ... Skaityti toliau »

Baltarusijos AE statybų nutraukimą lems trys Lietuvos žingsniai

WP_20150326_020

Opozicinės partijos inicijavo Nacionalinį susitarimą, kuriuo siekiama, kad Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE) statyba nedelsiant būtų sustabdyta. „Dabartinė ir anksčiau dirbusios Lietuvos Vyriausybės iki šiol gan pasyviai reagavo į Baltarusijos AE elektrinės statybas vos 20 km nuo Lietuvos sienos. Matyt, iš principo vengiama neigiamai kalbėti apie atominę energetiką, kol iki galo nėra palaidotas Visagino atominės elektrinės projektas pačioje Lietuvoje. Visgi ... Skaityti toliau »

Europos Parlamentas ragina didinti elektros jungčių skaičių

high-voltage-slide

Visiškai integruota ES elektros energijos rinka galėtų sumažinti elektros kainas ne mažiau kaip 2 eurais už MWh ir iki 2030 m. Europos vartotojams kasmet sutaupyti iki 40 mlrd. eurų. Tačiau šiam tikslui pasiekti būtina, kad ES valstybės investuotų 150 mlrd. eurų į tarpusavio jungtis. Tai pažymima antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje. Joje taip pat raginama skubiai sinchronizuoti Baltijos valstybių ... Skaityti toliau »

Hidroenergetikai Lietuvoje bando apeiti ES vandens direktyvą

lpc_photo_127

Remdamasis mokslininkų ir visuomenės pasiūlymais bei siekdamas apsaugoti dar likusias natūralias upes, Seimas 2004 m. priėmė Vandens įstatymo 14 straipsnio pataisą, pagal kurią Nemune ir kitose ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingose upėse statyti užtvankas buvo uždrausta. Remiantis ilgalaikiais stebėjimais bei tyrimais, į šį sąrašą buvo įrašytos 169 upės, pradedant didžiausiomis upėmis – Nemunu ir Nerimi ir baigiant dar likusiomis sąlyginai ... Skaityti toliau »

Branduolinės energetikos mito išmontavimas

atomine_titulinis

Rugsėjo pradžioje Europos Parlamente vyko EP Žaliųjų frakcijos organizuota konferencija „Branduolinės energetikos mito išmontavimas – kodėl branduolinis sprendimas nėra draugiškas klimatui“ (angl. „Dismantling the nuclear argument – Why nuclear is no climate-friendly solution!“). Pateikiame konferencijos tezių santrauką. Pirmoji konferencijos dalis buvo skirta ataskaitai apie pasaulinę branduolinės energetikos padėtį (World Nuclear Industry report) 2015 m. Ataskaitą pristatinėjo pats jos autorius Mycle ... Skaityti toliau »

Tylus sąmokslas prieš Nemuną

Šiuo metu per televiziją galime stebėti Nacionalinės ekspedicijos Nemunu vaizdus ir grožėtis  išskirtine Lietuvos  gamtine vertybe – Nemuno upe ir jos slėniu bei aplinkiniu istoriniu palikimu. Kiti gi kuria planus kaip sunaikinti šį išskirtinį mūsų visų turtą ir iš to nemenkai pasipelnyti. Seime, baigiantis pavasario sesijai, vos pavyko sustabdyti prasidėjusią Nemuno naikinimo  bangą. Tačiau dabar matosi, kad planai buvo atidėti ... Skaityti toliau »

Bedarbystė negresia: sektorius, kuriame dirbs 4 milijonai žmonių

Energetikos ekonomika_KTU

Europos Sąjungos (ES) tikslas iki 2030 metų – bent 27 proc. energijos gauti iš atsinaujinančių išteklių, tad ES jau vyksta itin sparti atsinaujinančios energetikos sektorius plėtra. Atliepdamas rinkos poreikius, KTU šiemet ėmė rengti tarpkryptinių žinių turinčius specialistus – startavo nauja Energijos technologijų ir ekonomikos magistro programa. Atsinaujinančių išteklių energija – svarbiausia ES ilgalaikės energetikos strategijos dalis, nes ji padeda mažinti ... Skaityti toliau »

Europos žalieji politikai perspėja: sustoti ties dujų terminalu – rizikinga

Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos nariai (iš kairės)  Davor Šklerc, Bronis Ropė ir Peter Eriksson konferencijoje Seime

Energetinė nepriklausomybė Lietuvoje tapo kasdiene ne tik žiniasklaidos, energetikos specialistų, bet ir didelės dalies visuomenės diskusijų tema. Pasak Europos Parlamento nario Bronio Ropės, Lietuvoje energetinė nepriklausomybė suprantama ribotai – kaip nepriklausomybė nuo rusiškų dujų bei naftos, pakeičiant šių išteklių tiekėją. Tuo tarpu Europa orientuojasi į  energijos taupymą bei atsinaujinančios energetikos plėtojimą. Europos Komisijos paskelbta studija neseniai atskleidė, kad Lietuva kartu ... Skaityti toliau »

Europiečiai reikalauja privalomo skalūnų angliavandenilių gavybos reglamentavimo ES lygiu

Prie Europos Parlamento  vyko protesto akcija prieš hidraulinį ardymą, kurioje dalyvavo ir Lietuvos piliečiai. V. Bakšio nuotr.

Nepaisant naftininkų pažadų užtvindyti Europą pigiomis skalūnų dujomis ir taip užtikrinti energetinę nepriklausomybę, europiečiai šią naują iš JAV ateinančią skalūnų angliavandenilių išgavimo technologiją pasitinka skeptiškai. Be visuomenėje kylančių protestų ir nesutarimų priimant sprendimus ES šalyse narėse, karštos diskusijos vyksta ir Europos Sąjungos valdžios institucijose, koks skalūnų angliavandenilių žvalgybos ir gavybos reglamentavimas reikalingas ES lygiu. Birželio 4 dieną Europos Parlamente Briuselyje ... Skaityti toliau »

Neutralizuojame ar kuriame riziką? Kaip viešai kalbama apie rūpestį dėl aplinkosaugos ir branduolinės energetikos plėtrą?

I. Turulytės iliustr.

Stebėdami viešąją erdvę neabejotinai galime teigti, kad Lietuvoje branduolinė energetika yra viena iš svarbiausių temų. Nors dabartinė vyriausybė dar neapsisprendė dėl tolimesnės branduolinės energetikos raidos ir prigesino diskusiją, jos reikšmė išlieka svarbi. Šios diskusijos kontekste dėmesys argumentams už aplinkosaugą pastebimas tiek akademiniame, tiek politiniame, tiek ir viešajame diskurse, tačiau jis išlieka raštiškas. Kodėl nepavyksta suformuoti ryškesnio ir aiškesnio požiūrio? Turint ... Skaityti toliau »