Aplinka

„Žalumo“ testas – savivaldybėms renkantis viešojo transporto plėtrą

LR Seimo narys Tomas Tomilinas

Reaguodamas į Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą įsigyti 150 naujų dyzelinių ir aplinkai taršių autobusų Seimo narys Tomas Tomilinas registravo Aplinkos oro apsaugos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekia įtvirtinti principą, kad viešosios investicijos – ir valstybės, ir savivaldybių – privalo būti vertinamos ne tik ekonominio naudingumo, tačiau ir aplinkosauginiu požiūriu. „Šiuo metu savivaldybės neturi aiškių gairių ir priima sprendimus pasiremdamos tik ... Skaityti toliau »

Rebekos Harms perspėjimai apie antrąjį „Černobylį“ ir raginimas gelbėti Lietuvos kaimą

DSC06138

Taip jau sutapo, kad pirmas rimtas incidentas dar tik statomoje Astravo atominėje elektrinėje nutiko minint Černobylio katastrofos 30 metų sukaktį. Šios liūdnos sukakties proga Ukrainoje bei Lietuvoje lankėsi žymi Europos politikė, Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos viena iš vadovių Rebeka Harms (Rebecca Harms). Balandžio 29-30 dienomis Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje viešėjusi R. Harms kvietė visuomenę į diskusiją apie mūsų pašonėje statomos atominės ... Skaityti toliau »

Hidroenergetikai Lietuvoje bando apeiti ES vandens direktyvą

lpc_photo_127

Remdamasis mokslininkų ir visuomenės pasiūlymais bei siekdamas apsaugoti dar likusias natūralias upes, Seimas 2004 m. priėmė Vandens įstatymo 14 straipsnio pataisą, pagal kurią Nemune ir kitose ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingose upėse statyti užtvankas buvo uždrausta. Remiantis ilgalaikiais stebėjimais bei tyrimais, į šį sąrašą buvo įrašytos 169 upės, pradedant didžiausiomis upėmis – Nemunu ir Nerimi ir baigiant dar likusiomis sąlyginai ... Skaityti toliau »

Žalieli: Vijūnėlės dvaro atgarsiai Vilniuje. Velykų išvakarėse iškirstas Verkių draustinio miškas

plynas kirtimas

Vilniaus m. savivaldybėje patyliukais regztas planas iškirsti 3 ha Verkių regioninio parko miško trenkė tarsi žaibas iš giedro dangaus čaižiam benzopjūklų gausmui sukaukus didžiojo  Velykų ketvirtadienio rytą. Miškas kertamas su tikslu nutiesti abejotino reikalingumo gatvę, jungiančią Molėtų plentą su Santariškių gatve. Nors tebevyksta žaliųjų pradėti teisminiai ginčai, kirtimų akibrokštas šovė likus porai dienų iki teismui paskelbiant verdiktą, prieš tai paskleidus ... Skaityti toliau »

Kuo lesinti paukščius žiemą?

pauksciai.jpg1

Paspaudus šaltukui paukščiams tampa vis sunkiau susirasti maisto, todėl prireikia žmonių geranoriškumo ir pagalbos. Taigi kuo lesinti paukščius, kad šios vaišės būtų naudingos ir nepakenktų mažiesiems draugams? Jeigu norite į lesyklą privilioti skirtingų ir įvairių paukščių, rinkitės įvairesnį lesalą. Siūlomas platesnis asortimentas padės sulaukti didesnės paukščių įvairovės. Paukščiams netinkamas lesalas Svarbu, kad lesalas nebūtų sūdytas, supelijęs, surūgęs, nesiūlykite paukščiams chemikalais ... Skaityti toliau »

Vien rūšiuoti – nebemadinga, žalioji ekonomika tampa žiedine

virseliui

Jei manote, kad rūšiuodami atliekas automatiškai priklausote pažangių ir sąmoningų žmonių ratui – smarkiai klystate. Atliekų rūšiavimas Europoje jau senokai yra minimali civilizuoto žmogaus gyvenimo rutinos dalis. Apie rūšiavimą ES senbuvėse nebereikia kalbėti lygiai taip pat, kaip nereikia kalbėti apie dantų valymą ar rankų plovimą. Nebent mažiems vaikams. Deja, Lietuvoje tik 39 proc. suaugusių žmonių visada rūšiuoja atliekas. Pavyzdžiui, Belgijoje ... Skaityti toliau »

Geriems dalykams reikia laiko. Lėto gyvenimo būdo filosofija

DSC_4479

Vis spartėjantis gyvenimo tempas, nuolatinis užimtumas, komunikacijos ir socialinių tinklų kultūra paverčia mus nuolatiniais maratonų bėgikais, lekiančiais per gyvenimą. Neatsitiktinai populiarėja minimalistinį gyvenimo būdą, lėtą gyvenimo būdą propaguojančios idėjos. Kaip išmokti sulėtinti gyvenimo tempą ir mėgautis mažais kasdieniškais malonumais? Kas yra lėtas gyvenimo būdas? Lėto gyvenimo idėjos prasidėjo 1986 m Romos mieste, kai Carlo Petrini surengė protestą prieš McDonald’s restorano ... Skaityti toliau »

Apie Kalėdas, dėmesį ir valgomas dovanas

1

  Kiekvienas iš mūsų svajoja apie tobulas šventes, kai visa šeima susirenka prie švenčių stalo, kai namuose spindi milžiniška kalėdų eglutė, skamba kalėdinės melodijos, o pažvelgus už lango pamatai, kaip elegantiškai sninga. Tačiau šventės kainuoja daug – pinigų, sveikatos, laiko praleisto prekybos centruose, laiko praleisto, transporto grūstyse, nervų ir panikos, ieškant tobulos dovanos ir liūdesio, neradus tai, ko ieškai… Deja, ... Skaityti toliau »

Kūčių tradicijos: užmiršti „aš“ ir mąstyti „mes“

Kūčios švenčiamos Kalėdų išvakarėse gruodžio 24 d. Kūčių pavadinimas kilęs nuo pagrindinio šios šventės patiekalo – kūčios – pavadinimo. Kūčia gaminama iš grūdų, kai kuriose Lietuvos vietose vėlesniais laikais iš perlinių kruopų, dar anksčiau iš grūdų, pupų, žirnių, aguonų, pasaldintų medumi ir skirtas pavaišinti į puotą pakviestoms protėvių vėlėms. Apeiginis kūčios valgymas turi lemti derlingus ateinančius metus. Šiais laikais Kūčios ... Skaityti toliau »

Patvirtintas Europos invazinių rūšių sąrašas, kas aktualu Lietuvai?

Aplinkos ministerija skelbia, kad patvirtintas Europos Sąjungos invazinių rūšių sąrašas. Invazinės rūšys – tai floros ar faunos rūšys, kurios sparčiai plinta už savo natūralios teritorijos ribų, daro žalą vietinėms ekosistemoms, žemės ūkiui, kraštovaizdžiui, žmonių sveikatai ir sukelia ekonominius nuostolius. Per metus Europoje invazinių rūšių sukeliama žala įvertinama maždaug 12,5 milijardų eurų. Europos Sąjungos šalyse, taikomas reglamentas, dėl invazinių rūšių plitimo ... Skaityti toliau »