Ką mums atneš laisva prekyba tarp JAV ir ES?
I. Turulytės iliustr.

Ką mums atneš laisva prekyba tarp JAV ir ES?

Jau beveik prieš porą metų Lietuvos gamtosaugininkai bei visuomenės sveikatos specialistai kalbėjo apie rimtas transatlantinės prekybos sutarties tarp JAV ir ES (TTIP) grėsmes, tačiau iki šiol mūsų populiariojoje žiniasklaidoje ir viešose diskusijose kritikuoti šią sutartį, deja, yra tabu. Siūlome nenaują, tačiau šiandien kaip niekad aktualų straipsnį (2015-08-14).

Nuo šiol mes turime tik vieną aplinkosaugos problemą, tikrą problemą – šią sutartį. Šiame straipsnyje dalinuosi žiniomis iš Berlyne vykusio Žemės draugų susitikimo. Ir kviečiu plataus masto pasipriešinimo kampanijai, kuriai jau mobilizavosi kone visos Europos aplinkosaugos organizacijos.

Andrejus GAIDAMAVIČIUS,
Friends of Earth Europe Anti-GMO kampanijos vadovas Lietuvoje

Vokietijos BASF kompanija šių metų pradžioje pranešė besitraukianti iš Europos rinkos dėl visuomenės nepakantumo GMO. Šią vasarą JAV korporacija MONSANTO nustebino pareiškimu, kad nebesieks Europoje įteisinti naujas GMO veisles. Naftos kompanija CHEVRON šį rudenį paskelbė pasitraukianti iš skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkursų Lietuvoje ir Rumunijoje. Tai tik kelios korporacijos, kurios nuolat mus laikė įtampoje ir dabar staiga… dingo.

Bet džiaugtis, anaiptol, nėra dėl ko. Kaip ir jūros atsitraukia prieš didelį cunamį, taip ir didieji gamtos teršėjai tik trumpam paliko mus ramybėje. Jie laukia svarbiausio – numatomos pasirašyti laisvos prekybos sutarties tarp JAV ir ES (TTIP). Taigi nuo šiol mes turime tik vieną aplinkosaugos problemą, tikrą problemą – šią sutartį. Šiame straipsnyje dalinuosi žiniomis iš Berlyne vykusio Žemės draugų susitikimo. Ir kviečiu plataus masto pasipriešinimo kampanijai, kuriai jau mobilizavosi kone visos Europos aplinkosaugos organizacijos.

Viešai yra žinoma, kad laisvos prekybos tarp JAV ir ES sutartis numato, kad visi JAV produktų standartai automatiškai ims galioti ir pas mus.  Geriau įsiskaitę randame dar vieną itin nemalonų dalyką – šioje sutartyje numatyta nauja teismų sistema, į kurią investuotojai galėtų kreiptis su ieškiniu valstybei, jeigu būtų pažeisti jų interesai. Nors tai skamba beprotiškai, bet tokiu atveju Švedijos atominės energijos kompanijos išsireikalautų milžiniškų baudų iš Vokietijos už tai, kad ši uždarinėja atomines elektrines. Yra šalių kur tai jau veikia. Australijoje, apribojus tabako reklamą, tabako įmonė „Philips morris“ per arbitražinį teismą bando prisiteisti milijonines sumas. Lietuvoje jau dabar investuotojai pradėjo rengti žygius į Premjero kabinetą, kad atimtų iš piliečių, kad ir prarėktą, bet vis dar balsą. Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė radio laidoje „Verslo pozicija“ paaiškino: „Reikalingi pokyčiai dėl viešojo intereso. Lietuvoje per viešąjį interesą dažnai spekuliuojama, kartais ir prokurorai taip elgiasi ne visai taip, kaip turėtų. Naudojamasi keletu žmonių, kurie atvažiuoja su plakatu ir rėkia, kad čia visos bendruomenės nuomonė, o iš tikrųjų visa bendruomenė galbūt nukenčia, nes į tą regioną neateina investuotojas ir nesukuria darbo vietų.“

Atsakingas uþ protesto akcijà - Andrejus Gaidamavièius.

Andrejus Gaidamavičius, Friends of Earth Europe Anti-GMO kampanijos vadovas Lietuvoje

Investuotojams kliūtis yra ne tik demokratija, bet ir šalies suverenitetas. Štai Baltijos regiono turto valdymo ir investicijų grupės „Trigon Capital“ valdybos pirmininkas, investuotojas Joakimas Helenius pasiūlė Lietuvoje įteisinti kinų kalbą kaip valstybinę ir pavadino tai „valstybės sėkmės planu“. Jam atitardamas JAV pilietybę turintis verslininkas Benas Gudelis juokais pasiūlė Lietuvai tapti 51-ja JAV valstija. Juokas juokais, bet pagal palankumą investicijoms į pirmą vietą Europoje šoktelėjusi Lietuva, kuo taip džiaugiasi Prezidentė, reiškia, kad mūsų valstybė tapo lengvai prieinama prostitutė: pasinaudojau ir pamirštu. Ką reiškia intensyvi užsienio pramonė Lietuvos gamtai? Šiai, kaip ir „rėksniams su plakatais“ bei lietuvių kalbai, paprasčiausiai neliks vietos.

Griežčiausiai pasaulyje savo aplinką sauganti Europos Sąjunga parklupo ant kelių prieš Ameriką ir pirmąjį to įrodymą galime pamatyti jau netrukus. Lapkričio 6 dieną, po daugelio metų pertraukos Europos Komisija rengiasi patvirtinti naują genetiškai modifikuotų kukurūzų veislę 1507. Pasėliams! Tai būtų tik antra kukurūzų veislė (po MON810) ir trečia GMO veislė apskritai leidžiama auginti Europos Sąjungoje komerciniais tikslais. JAV kompanijų Pioneer ir Dow konsorciumo sukurti kukurūzai 1507 turi atsparumą herbicidui gliufosinatui – žymiai toksiškesniam nei glifosatas ir kurio naudojimo galiojimo laikas Europoje pasibaigs 2017 metais. Europos Komisija sau prisiėmė galių patvirtinti šią veislę be įprastų derinimo procedūrų. Dėl to Lietuva galėtų apskųsti Europos Komisiją teismui, bet ar išdrįstų?

Bet tikriausiai bus, kas išdrįs. Europoje jau yra vienas precedentas, kai Europos teisingumo teismas patvirtino, kad Orhuso konvencija (konvencija dėl teisės kreiptis piliečiams į teismus aplinkosaugos klausimais) yra aukščiau visų Europos Sąjungos direktyvų. Ši žinia, ko gero nustebintų, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininką Algimantą Salamakiną, kuris iš tribūnos pareiškė, kad Orhuso konvencija yra tik rekomendacinio pobūdžio. Taigi piliečių kova su godžiais „investuotojais“ dar nesibaigė. Numatoma pasirašyti JAV-ES laisvos prekybos sutartis kelia didžiausią iš iki šiol buvusių grėsmių mūsų teisei į švarią ir sveiką aplinką. Bet ji turi ir gerą dalyką. Ji padės mums susitelkti ir susivienyti. Ne tik Europoje, bet ir JAV, nes ir ten piliečiai kenčia dėl tų pačių investuotojų godumo. Kovokime su JAV korporacijomis, bet mylėkime amerikiečius kaip žmones – šioje kovoje mums jų labai prireiks.

Informacija apie JAV-ES laisvos prekybos sutartį (lietuvių kalba)

Informacija apie JAV-ES laisvos prekybos sutartį (lietuvių kalba) pdf

Informacija apie GM kukurūzą 1507

Straipsnis www.zaliojilietuva.lt paskelbtas 2013 m. spalio 31 d.

Europos piliečių PETICIJA prieš TTIP ir CETA

mygtukas

Apie Andrejus Gaidamavičius

2 komentarai

  1. Amm ,,Kovokime su JAV kaip valstybe“ – skamba ganėtinai prorusiškai… kai JAV deda didelį įnašą į NATO, kuris mus saugo, ir pan. Tad gal geriau nekovokit, jei norit, geriau tik prieš šią sutartį.

Palikite atsakymą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Required fields are marked *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>