Dr. Kęstutis Mažeika: „Į balsų medžioklę – su naktiniais taikikliais ir alkoholio kvapu“

Dr. Kęstutis Mažeika: „Į balsų medžioklę – su naktiniais taikikliais ir alkoholio kvapu“

Apmaudu, kad 1921 metais profesoriaus Tado Ivanausko, kartu su kitais gamtos mylėtojais įkurta Lietuvos taisyklingos medžioklės ir žūklės draugija šiandien išsigimė. Pabrėšiu, kad tuometinės draugijos prioritetas buvo taisyklingas gamtos išteklių naudojimas, įvairovės gausinimas ir puoselėjimas. Šiandieninė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) veikla apsiriboja politinės įtakos išlaikymu kartu išlaikant ir sovietinės medžioklės sistemą.

ponas_Mazeika

Dr. Kęstutis Mažeika

Permainos būtinos iš esmės, įvertinus, kiek medžiotojų ir žvejų, prieštaraudami tik įtaka besinaudojančios grupės žmonių interesų iškėlimui aukščiau Medžiotojų ir žvejų draugijos vertybinių nuostatų, pasitraukė iš šios organizacijos veiklos. To įrodymas – stiprėjančios alternatyvios medžiotojų bendruomenės.

Žinia, kad aplinkosaugininkai negalės tikrinti medžiotojų blaivumo, tikriausiai labiausiai pradžiugino medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininką Bronių Bradauską, kuris ėmėsi ginti savo bičiulius, medžioklės metu pagautus neblaivius. Atrodytų, žmogus su ginklu ir 0 promilių – savaime suprantamas dalykas, bet ar visiems..?

Kaip pasijustume, jeigu Lietuvos ir sąjungininkų kariams dėl didėjančios grėsmės iš priešiškų šalių būtų duodama alkoholio. Ar galėtume jaustis saugūs?! O kuo skiriasi medžiotojai..?

Baudžiamajame kodekse įtvirtinta nuostata, kad alkoholio vartojimas yra sunkinanti aplinkybė. Ar apsvaigęs nuo alkoholio medžiotojas yra išimtis? O svarbiausia, kaip apsvaigus vykdyti žvėrių selekciją, įvertinti, ar gyvūnas medžiotinas, ar dar perspektyvus? Dar baisiau pasidaro pagalvojus apie medžiokles su varovais…

Ar alkoholio draudimas medžiotojams yra didesnė problema, ar tik dėmesio nukreipimas nuo įsisenėjusių problemų tarp medžiotojų bei žemės ir miško savininkų? Iki šiol nebuvo pasiūlytas nei vienas racionalus problemos sprendimo būdas, nes tai paranku besimėgaujantiems įtaka.

Gerai, kad tarp Lietuvos medžiotojų yra ir daug mąstančių bei atsakingų ne tik už save, bet ir už aplinkinius, o vadinamas medžiotojų gynėjas Bronius Bradauskas daugeliui medžiotojų yra daugiau akmuo po kaklu nei gynėjas, nes dar tik besiformuojanti medžioklės kultūra Lietuvoje sunkiai suprantama nemedžiojantiems, o medžioklė vertinama daugiau neigiamai nei teigiamai.

Pasirodė dar vienas eilinis socialdemokratų medžiotojų būrelio bandymas įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Projekto aiškinamajame rašte argumentas tas pats ir vienintelis – tai afrikinio kiaulių maro plitimas ir ūkininkų skundai dėl didėjančios daromos žalos žemės ūkio pasėliams. Bet, kaip žinia, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba savo sprendimu jau leidžia auginti kiaules septyniose iš vienuolikos Alytaus rajono seniūnijų.

Juo labiau neaišku, kaip afrikinis kiaulių maras plinta laukinėje gamtoje, kodėl zonose, kuriose nustatytas maras, šernai ir toliau sėkmingai gyvena, o kai kurių sumedžiotų šernų kraujyje randami maro antikūnai. Gal Broniui Bradauskui ir visiems valdantiesiems reikėtų paieškoti lėšų moksliniams tyrimams atlikti ir spręsti problemos priežastį, o ne prisidengiant problema vykdyti lobistų užsakymus. Be to, dėl naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje didžioji dalis medžiotojų pasisako prieš, tai ką atstovauja LMŽD?

Šiuo metu ES naktinius taikiklius medžioklėje leidžiama naudoti trijose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir kaimyninėje Latvijoje – ten gyvūnų įvairovė yra labai skurdi, o vertingi kanopiniai gyvūnai išlikę ribotose saugomose teritorijose ir aptvaruose – ar to siekama ir Lietuvoje?

Klausimas LMŽD pirminikui: Ar alkoholis, kaip medžioklės mediatorius, padės išspręsti opias problemas su žemės ir miško savininkais? Ar rinkėjų balsų medžioklės planas nepagilins Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos problemų ir jūsų vadinamas medžioklės ūkis nesugrius kaip paskutinis kolūkis?

Dr. Kęstutis Mažeika, LSMU Veterinarijos akademija

Vienas komentaras

  1. Super, visos mintys šiame straipsnyje išsaskytos labai geros ir teisingos, 100 procentų palaikau p.Kęstutį Mažeiką. Senai tokio žmogaus Lietuvos medžioklės ūkiui reikėjo.

Palikite atsakymą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Required fields are marked *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>