Peticija V. Andriukaičiui

Peticija V. Andriukaičiui

MES – UŽ ŽALIĄ, SVEIKĄ, BLAIVIĄ EUROPĄ

PETICIJA SVEIKATOS IR MAISTO SAUGOS KOMISARUI

Vytenis_Povilas_Andriukaitis

Vytenis Andriukaitis, Europos Komisijos sveikatos ir maisto saugos komisaras

Gerbiamas p. Vyteni ANDRIUKAITI,

Lietuvos pilietinė visuomenė sveikina Vytenį Povilą Andriukaitį, paskirtą į Europos Komisijos komisaro, atsakingo už sveikatą ir maisto saugą, postą. Tikime, kad toks patyręs politikas aktyviai dirbs Komisijoje ir taps matomu Europos politiku. Daugelis ekspertų kritikuoja ES dėl pakankamai didelio atotrūkio nuo piliečių. Šis laiškas – tai Lietuvos pilietinės visuomenės inicijuota Europos piliečių peticija komisarui Vyteniui Povilui Andriukaičiui. Mes norime pranešti, kad turime aktyvią poziciją dėl daugelio jo kuruojamos srities klausimų.

GMO IR SVEIKATOS APSAUGA

Maistas – fundamentalus žmonijos išlikimo pagrindas, o saugus maistas – pagrindinė sveikos visuomenės sąlyga. Lietuvos ir ES pilietinės nevyriausybinės organizacijos siekia, kad saugaus maisto sąvoka būtų tapati sveikam maistui, o naujų maisto produktų įvedimas į rinką vyktų tik įrodžius jų nekenksmingumą žmogui ir aplinkai. GMO atžvilgiu yra atvirkščiai – tenka ilgus metus įrodinėti kenksmingumą ir reikalauti pašalinimo iš rinkos tų produktų, kurie jau yra leidžiami vartoti. Europos maisto saugos agentūra dėl intensyvios lobistų įtakos ir interesų painiojimo yra praradusi mūsų pasitikėjimą, todėl vartotojai teikia pirmenybę galimybei rinktis maisto produktus patiems. Deja, šiam pasirinkimui taip pat tebėra daug kliūčių ir maisto ženklinimo tvarka nėra palanki vartotojui. Lietuvos ir ES piliečiai nori žinoti kuo tikslesnę informaciją apie GMO naudojimą maisto grandinėje, taip pat ir apie genetiškai modifikuotų pašarų naudojimą. Tai įrodo 2007 metais surinktas ir Europos Komisijai įteiktas milijonas ES piliečių parašų. Tikimės kad naujoji Europos Komisija ir naujasis komisaras, atsakingas už sveikatos apsaugą ir maisto saugą, ištrauks šiuos parašus iš stalčiaus ir kartu su Europos Parlamentu neatidėliotinai įteisins privalomą gyvulinių produktų, kurie buvo gauti naudojant GM pašarus, ženklinimą.
gmo-genetiskai-modifikuoti-organizmaiMes tikimės, kad naujosios Europos Komisijos kadencijos metu Europos piliečių balsas, realizuojamas per išrinktus jų atstovus – Europos Parlamento narius, taps lemiamu ir Europos Sąjunga kryptingai žengs GMO atsisakymo žemės ūkyje ir maisto pramonėje keliu. Taip pat tikimės struktūrinių pokyčių ir aiškaus atsiribojimo nuo GMO pramonės svarbiausioje už saugų maistą atsakingoje institucijoje – Europos maisto saugos agentūroje, kuri dėl daugelio nerimą keliančių faktų apie GMO iki šiol demonstruodavo biurokratinį, o ne mokslinį požiūrį.
Remiantis tarptautine apklausa (ISSP, 2010-2011) Lietuvos gyventojai yra labiausiai iš visų Europos šalių susirūpinę GMO klausimu. 2013 metais LR Seimas priėmė rezoliuciją, kuria įpareigojo LR Vyriausybę siekti laisvų be GMO zonų įteisinimo ir gyvūninės kilmės produktų, gautų naudojant GM pašarus, žymėjimo. Lietuva visada laikėsi atsargumo principo Europos institucijoje pasisakydama dėl naujų GMO. Tad tikimės, kad Lietuvos deleguotas EK komisaras taip pat vadovausis atsargumo principu, spręsdamas šį ir kitus jo kuruojamus klausimus.

NAUJA ALKOHOLIO PRODUKCIJOS DIREKTYVA

i8WS_hNdfswZero_alcool_pendant_la_grossesse.svgAlkoholiniai gėrimai yra pripažinti vienu pagrindinių visuomenės sveikatos rizikos veiksnių, o pastarųjų metų studijos rodo, kad šių gėrimų vartojimas sukelia net didesnę žalą nei nelegalių medžiagų vartojimas. Tuo tarpu teisinio reguliavimo prasme stebima aiški disproporcija, kuomet alkoholinius gėrimus iki šiol leidžiama reguliuoti, o jie patys priskiriami maisto produktams, kai tuo tarpu oficialiai pripažinta, kad pats etilo alkoholis yra kancerogenas ir teratogenas. Taip pat nepaaiškinama, kodėl maisto produktu laikomas produktas nėra žymimas nurodant jo galimas pasekmes vartotojams, nenurodoma sudėtis (pvz., priedai E), kaloringumas ir kt.
Todėl prašome imtis priemonių, kad šios disproporcijos būtų pašalintos ir alkoholiniams gėrimams būtų taikomas bent toks teisinis reguliavimas, kaip yra taikomas tabako gaminiams. Siūlytumėm svarstyti alkoholio atskyrimą nuo maisto produktų grupės ir Alkoholio produktų direktyvos inicijavimą ir svarstymą ES.

LAISVOS PREKYBOS SUTARTIS IR ES VERTYBĖS

stop-ttipDerybos tarp ES ir JAV dėl laisvos prekybos ir investicijų partnerystės (Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), dar žinomos kaip Trans Atlantic Free Trade Agreement (TAFTA)) pasidėjo 2013 m. liepą . Šios derybos gali turėti ypatingų neigiamų pasekmių maisto ir žemdirbystės srityse abiejose Atlanto pusėse.
Didžiosios maisto ir biotechnologijų kompanijos siekia, kad būtų panaikinti:
– apribojimai genetiškai modifikuotam (GM) maistui ir maisto priedams,
– maisto žymėjimo įstatymai (kaip trukdantys prekybai),
– „atsargumo principas“, kuriuo remiantis nustatomi maisto saugos standartai ES.
Europos Sąjunga gali didžiuotis aukščiausiais pasaulyje aplinkosaugos ir maisto saugos standartais, todėl Lietuvos ir ES pilietinės organizacijos siekia, kad bet kokių tarptautinių sutarčių pasirašymas nepakenktų pagrindinėms europietiškoms vertybėms. Mes tikimės, kad naujoji Europos Komisija ant laisvosios prekybos altoriaus neaukos Europos maisto, sveikatos, socialinės ir duomenų apsaugos standartų bei mūsų kultūrinės įvairovės ir tradicijų.

TVARAUS MAISTO SISTEMA

banner_savefoodVien Lietuvoje kasmet išmetama apie 0,5 mln. tonų, o pasaulyje išmetamo maisto kiekiai tokie dideli, kad galima būtų pamaitinti visą Afrikos žemyną. 2014 metų pradžioje, po sėkmingų viešųjų konsultacijų, Europos Komisija parengė komunikatą dėl tvarios Europos maisto sistemos, tačiau dar gerokai iki naujų Europos Parlamentų rinkimų tolesnis šios problemos sprendimas buvo blokuojamas.
Lietuvos ir ES pilietinės organizacijos reikalauja, kad anksčiau užblokuotas EK komunikatas dėl tvarios Europos maisto sistemos būtų toliau svarstomas. Mes raginame naujos sudėties Europos Komisiją ir Jus asmeniškai suteikti galimybę Europos Parlamentui bendromis pastangomis formuoti tvaraus maisto politiką.

Peticiją pasirašyti galite komentaruose (apačioje)

Peticijai pritariančias organizacijas prašome atsiųsti savo logotipą.

LIETUVOS IR EUROPOS ORGANIZACIJOS – VIENINGAI
UŽ PAŽANGĄ SVEIKATOS IR MAISTO SAUGOS SRITYSE

logo

Vienas komentaras

  1. Pasirašau po peticiją, kad būtų mažinamas alkoholio prieinamumas (ypač paaugliams).

Palikite atsakymą

Jūsų el.paštas nebus rodomas. Required fields are marked *

*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>